BLOK INSPIRACE: JAK ZAPOJIT ŽÁKY DO PÉČE O PŘÍRODU – HLEDÁNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ K DOBROVOLNICTVÍ

V digitalizované době se stává škola místem, ze kterého mají děti často jedinou možnost uniknout ven, do přírody. Uzavření do budov, obklopení technikou a „blahobytem“, přesouvající se automobily z budovy do budovy, prožívající sociální kontakty ve virtuální realitě – takoví jsou dnešní „základoškoláci“ v čím dál větší míře.

Chcete je vzít ven a oni nemají ani pořádné obutí a oblečení. Chcete je vzít pracovat a oni neumí vzít hrábě do ruky. Holínky, kvalitní zimní obuv – co to je?

Vše výše zmíněné je příležitostí k motivaci žáků a k jejich aktivizaci. Vzbudit zájem neznamená v tomto případě mluvit a moralizovat (to ostatně nefunguje skoro nikdy). Vzbudit zájem znamená jít příkladem, vést, být průvodcem a spolutvůrcem. Chodit na procházky je blamáž, ale i to je lepší než sedět před školní tabulí a zapisovat si do sešitu. Kopat tůně, přenášet žáby, kosit trávu, brodit se v bažině, hledat ve sněhu, v oblacích, ve hvězdách – to jsou cesty, které vedou k hluboké pokoře k přírodě a dějům v ní – cesty k dobrovolnictví v ochraně přírody.

Přednáší: Jan Jelínek (ředitel Základní školy a Mateřské školy Kamenice)